شبکه تجارت جهان گستر

چند راز مراقبت بی‌نقص از موها
زیبایی و سلامت مو

چند راز مراقبت بی‌نقص از موها

۱- برای داشتن موهای سالم، ماهی و مغزهای روغنی را حتماً بخورید.

این مواد غذایی حاوی ترکیباتی هستند که داشتن موهای زیباتر را تقویت می‌کنند. پس با ماهی‌ها مخصوصاً ماهی قزل‌آلا و مغزها مثل آجیل بیشتر دوست باشید. پروتئین موجود در آن‌ها و همچنین محتوای بالای چربی امگا ۳ در آن‌ها به حفظ سلامت پوست سر جدا کمک می‌کنند. سبزیجات برگ سبز، لوبیاها و حبوبات و نیز هویج از دیگر مواد غذایی مناسب برای سلامت موهای شما هستند. از رژیم‌های لاغری سخت نیز جدا پرهیز کنید. این رژیم‌ها با کاهش مواد مغذی دریافتی، باعث ریزش مو می‌شوند، زیرا موها اولین جایی هستند که کمبود مواد مغذی را احساس می‌کنند.

۲- با آب ولرم از درخشندگی موهای خود محافظت کنید.

لازم است بدانید آب داغ با از بین بردن چربی طبیعی موجود در سطح موها، باعث کدر شدن و از بین رفتن درخشندگی موها می‌شود. بنابراین شستن سر با آب بسیار گرم و در دفعات مکرر به‌راحتی باعث از بین رفتن درخشندگی طبیعی موها خواهد شد. اما منظور ما این نیست که شما باید حمام آب سرد داشته باشید و یا خیلی دیربه‌دیر حمام کنید. بلکه توصیه ما این است که از آب ولرم برای شستن موها در حمام‌ها استفاده کنید و فراموش نکنید که پوست سر خود را به‌آرامی بشویید.

۳- با پروتئین موخوره را درمان کنید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همواره از وسایل برقی و داغ مانند اتوی مو، بابلیس و هر وسیله دیگری برای موهای خود استفاده می‌کنید، و یا از آن دسته افرادی هستید که به‌طور مکرر موهای خود را رنگ یا فر می‌کنید، باید بدانید که همواره در حال تخریب و آسیب زدن به لایه پوشش‌دهنده و بیرونی موهای خود هستید. نتیجه نهایی این آسیب‌ها هم چند شاخه شدن انتهای مو و یا همان «موخوره» خواهد بود. اما امروزه محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی هستند که از این آسیب موها محافظت می‌کنند، مخصوصاً نرم‌کننده‌های حاوی پروتئین کراتین. لازم است این نرم‌کننده‌ها چند دقیقه در انتهای موها باقی بمانند. اما فراموش نکنید تأثیر این نرم‌کننده‌ها تنها تا حمام بعدی بر موها می‌ماند. بنابراین برای رسیدن به تأثیرات آن‌ها لازم است مصرف آن‌ها به‌صورت مکرر باشد.

۴- مو قرمزها، موهای پرپشت‌تری دارند.

پرپشت و کم‌پشت بودن موها ارتباط بسیار قوی با ژنتیک افراد دارد. ولی نحوه رفتار با موها نیز اهمیت زیادی دارد، برای مثال افرادی که موهای قرمزی دارند، معمولاً موهای پرپشت‌تری دارند. درحالی‌که افرادی که موهای بلوند دارند، موهایشان معمولاً نازک‌تر است.

اما نحوه خشک‌کردن هم در حجم موها مؤثر است؛ مثلاً در صورت استفاده از دستگاه‌های خشک‌کننده مثل سشوار، بهتر است ابتدا نوک موها را خشک‌کنید. از هوای خیلی گرم سشوار برای خشک‌کردن موها استفاده نکنید و وقتی موها به حالت نیمه‌خشک رسید، سشوار را خاموش‌کنید.

۵- شوره سر را با روغن‌ها بدتر نکنید.

شوره سر، حتی باوجود پوسته‌های ریز پخش‌شده در شانه، علامت هیچ نوع خشکی پوست سر نیست. بلکه در اینجا پای یک اختلال کوچک در پوست سر در میان است. در این زمان استفاده از روغن‌ها برای آرام کردن پوست سر، تنها آن را بدتر خواهد کرد. برای درمان شوره سر، استفاده از شامپوهای درمانی مناسب بهترین راه‌حل است. برای این منظور این شامپو را برای ۵ دقیقه بر روی سر خود ماساژ دهید. دقت کنید که بعدازاین ۵ دقیقه، شامپو کامل از پوست سر شسته شود.

۶- از خشک‌کن‌های قوی چشم‌پوشی کنید.

شما ممکن است ترجیح دهید به‌جای صرف وقت زیاد برای خشک شدن موها، آن‌ها را در عرض چند دقیقه خشک‌کنید. اما لازم است در انتخاب آن‌ها نیز دقت کنید. برای این منظور توصیه می‌شود از سرعت و شدت پایین دستگاه استفاده کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سرعت و حرارت دستگاه هیچ تأثیری در سرعت خشک شدن موها ندارد.

۷- برای کاهش ریزش مو، موهایتان را کمتر شانه بزنید.

وقتی موهایمان را شانه می‌زنیم، بخشی از ریزش مو طبیعی است. درست است به‌طورمعمول می‌توان گفت هر فردی در بهترین شرایط سلامت پوست و مو روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهد. اما برای داشتن ریزش موی طبیعی از شانه‌هایی که نوک‌های گرد و نرم دارند استفاده کنید و فراموش نکنید که هرگز موهای خیس خود را شانه نزنید.