شبکه تجارت جهان گستر

مشکلات پوستی دوران بارداری
سلامت مادر و کودک

مشکلات پوستی دوران بارداری

پوست زنان باردار نیز مانند سایر اعضای بدن آن‌ها تحت تأثیر تغییرات هورمونی دوران بارداری قرارگرفته و ممکن است دچار تغییرات عمده‌ای گردد و در برخی موارد مشکلات خاصی را برای زنان باردار ایجاد می‌کند. در این دوران پوست خانم‌ها نسبت به افراد دیگر کمی گرم‌تر و پرخون‌تر می‌شود و ممکن است قسمت‌هایی در پوست رگه‌های قرمزی ایجاد شود. البته اکثر مشکلات پوستی دوران بارداری بعد از زایمان کم شده و یا از بین می‌رود.

طی سه ماهه دوم بارداری، ممکن است تغییرات رنگ پوست صورت در گروهی از زنان باردار اتفاق بیفتد. این تغییر رنگ به شکل لکه‌های پوستی بروز می‌کند که آن را ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری می‌نامند. علت بروز این پدیده هورمون‌هایی است که در دوران بارداری در بدن مادر ترشح می‌شوند و هورمون ملانین را تحریک می‌کنند و این هورمون هم باعث می‌شود رنگدانه‌های بیشتری از سلول‌های پوستی ترشح شود.

از دیگر تغییرات پوستی شایع در دوران بارداری، ایجاد ترک‌های قرمزرنگ در ناحیه سینه، شکم، پهلوها و ران‌ها است که این ترک‌ها به دلیل کشیدگی بیش‌ازحد پوست به علت افزایش وزن به هنگام حاملگی به وجود می‌آید. الیاف کلاژن پوست تحمل این کشیدگی را نداشته و درنتیجه پاره می‌شود و در اثر پارگی این الیاف است که چنین ضایعاتی به وجود می‌آیند در اصطلاح به این ضایعات استریا گفته می‌شود. ترک‌های پوستی در ۹۰ درصد بارداری‌ها در سه ماهه آخر بارداری اتفاق می‌افتند. استفاده از محصولات مناسب جهت پیشگیری از پیدایش ترک‌ها و یا ترمیم ترک‌ها در این دوران پیشنهاد می‌شود محصولاتی مانند کرم پیشگیری کننده از پیدایش ترک و یا سرم ترمیم کننده ترک‌های پوستی لاین مترنیتی موستلا استفاده شود.

بیشتر زنان در دوران بارداری خود در اثر نوسانات هورمونی تغییرات رنگ‌دانه‌های پوستی را در پوست خود احساس می‌کنند. خال‌ها، نوک پستان‌ها، زیر بغل، جای زخم‌های قدیمی و ناحیه تناسلی در اثر این فعل‌وانفعالات تیره‌تر می‌شود و ممکن است در سطح پوست صورت لکه‌هایی نمایان شود. معمولاً در سه ماهه دوم بارداری تغییرات رنگ پوست صورت بیشتر دیده می‌شود. که به آن ملاسما یا کلواسما یا ماسک بارداری گویند. بیشتر این لکه‌ها بعد از زایمان بهبود پیدا می‌کنند. اما احتمال عود لکه‌ها در حاملگی‌های بعدی بیشتر است. استفاده از ضد آفتاب‌های وسیع طیف و مناسب و همچنین جلوگیری از تابیدن مستقیم نور خورشید معمولاً از ایجاد این لکه‌های پوستی جلوگیری خواهد کرد.

همچنین تغییرات هورمونی طبیعی در دوران بارداری باعث کشیدگی، ناپایداری،‌ تکثیر و یا تورم عروق خونی می‌شود. بیشتر این تغییرات هم پس از زایمان به حالت عادی برمی‌گردد. خال‌های عروقی عنکبوتی، تقریباً دو سوم زنان با پوست روشن و در حدود ۱۰ درصد مادران باردار با پوست تیره را درگیر می‌کند. این خال‌ها بیشتر در قسمت‌های صورت،‌ گردن و بازوها و در سه ماهه اول و دوم بارداری نمایان می‌شوند. قرمز شدن کف دست‌ها هم تقریباً یک سوم تا دو سوم مادران باردار را مبتلا می‌نماید. برای درمان تورم عروق از ایستادن یا نشستن در یک حالت ثابت به مدت طولانی خودداری کنید. درصورتی‌که باید مدت‌زمان طولانی بایستید هرچند دقیقه یک‌بار برای مدتی کوتاه بنشینید یا راه بروید. پوشیدن جوراب‌های مخصوص واریس  و استفاده از محصولاتی چون ژل آرامش دهنده فوری پاهای موستلا که تورم و التهاب عروق و پاها را کاهش داده و گردش خون را تسهیل میکند نیز می‌تواند عوارض این مشکل را کم کند.

در طول دوران بارداری که پوست شکم کشیده و سفت شده و به‌خصوص در ماه‌های پایانی بارداری ممکن است شخص دچار خارش در ناحیه شکم گردد. استفاده از بالم آرامش بخش و مرطوب کننده پوست لاین مترنیتی موستلا ضمن لطافت بخشیدن به پوست ضد خارش نیز می باشد. در برخی موارد دوش گرفتن با آب، حتی چند بار در روز می‌تواند تمام این مشکلات را برطرف کند. پوشیدن لباس نخی نازک و گشاد و باعث می‌شود که تعریق به حداقل خود رسیده و باعث کاهش شدت علائم گردد. نوشیدن آب فراوان به کاهش این علائم پوستی در زمستان کمک شایانی می‌کند. همچنین استفاده از سیستم تهویه و دستگاه بخور مناسب در محل کار و منزل به‌منظور افزایش جریان هوا و رطوبت راهکار مناسبی است. مصرف کافی میوه و سبزی و ماهی به بهتر شدن علائم پوست خشک کمک فراوانی می‌کند.. در قسمت اطراف سینه‌ها ممکن است در بسیاری از زنان باردار طی دوران بارداری تغییر رنگ ایجاد گردد و این نواحی تیره‌تر به نظر برسد پس از دوران بارداری خودبه‌خود برطرف می‌شود. ضمناً این تغییرات رنگی و ممکن است در خال‌ها و دانه‌های گوشتی پوست هم دیده شود.

افزایش بعضی از هورمون‌ها در دوران بارداری ممکن است باعث افزایش سطح ترشح چربی از سلول‌های پوست گردد و همین امر باعث افزایش احتمال بروز جوش می‌شود و معمولاً در نیمه دوم حاملگی از شدت آن کاسته می‌شود. برای پیشگیری از جوش زدن در بارداری صورت خود را با شوینده‌های مخصوص دو بار در روز بشویید. مصرف داروهای ضد جوش در دوران بارداری مناسب نیست و برای مصرف آن‌ها حتماً بایستی با پزشک خود مشورت نمایید.

بیشتر زنان باردار در سه ماهه دوم بارداری خود خط تیره‌رنگی را در قسمت زیر ناف خود که به‌طور مستقیم به سمت پایین مشاهده می‌کنند. این خط در ابتدا معمولاً کمرنگ بوده و به‌مرور رو به سیاه شدن می‌رود و به همین دلیل به خط سیاه شهرت دارد. معمولاً بعد از زایمان تا چند روز این خط به تیره شدن ادامه می‌دهد، اما در طول ماه‌های پس از بارداری خط سیاه بدون هیچ‌گونه درمان و به‌صورت خودبه‌خود از بین خواهد رفت.

کمپانی موستلا به‌عنوان برترین تولیدکننده محصولات کودک، نوزاد و مادران باردار برای کنترل و درمان مشکلات پوستی دوران بارداری با عنوان موستلا مترنیتی تولید و عرضه می‌کند که مادران باردار می‌توانند با استفاده از این محصولات مشکلات پوستی خود را کاهش داده و از باقی ماندن آثار این مشکلات پس از بارداری جلوگیری کنند. محصولات لاین مترنیتی موستلا را اینجا مشاهده کنید.