شبکه تجارت جهان گستر

۱۱ نکته برای جلوگیری از پیری زودرس
زیبایی و سلامت پوست

۱۱ نکته برای جلوگیری از پیری زودرس

پیری برای انسان روندی اجتناب‌ناپذیر است اما آنچه باعث ناراحتی است، پیری زودرس است. با رعایت نکاتی می‌توان از عوارض پیری زودرس جلوگیری کرد و از سن واقعی خود احساس رضایت بیشتری داشت. با ما همراه باشید تا ۱۱ نکته مهم و کاربردی برای جلوگیری از پیری زودرس را برای شما بیان کنیم. با رعایت این نکات کلیدی احساس شادابی بیشتری خواهید داشت.

۱. خواب کافی داشته باشید

دیر خوابیدن و کمبود خواب باعث می‌شود ظاهر انسان پیرتر به نظر برسد. کمبود خواب باعث ایجاد پف چشم و افتادگی و خستگی پلک‌های چشم می‌شود.

۲. ورزش روزانه را فراموش نکنید

هر فرد باید روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کند. ورزش میزان «هورمون کورتیزول» را در بدن کاهش و میزان تولید هورمون‌های مفید مانند تستوسترون را افزایش می‌دهد، علاوه بر آن فشارخون بالا را کنترل می‌کند و خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد.

۳. پرهیز از خوراکی‌های شیرین

مصرف زیاد قند روند پیری قسمت‌های مختلف بدن را افزایش می‌دهد. مصرف قند زیاد نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود بلکه خطر بروز بیماری دیابت و حتی ناراحتی پوستی به ویژه آکنه و چین‌وچروک را افزایش می‌دهد. هنگام مصرف قند، روندی به نام «گلیکیشن» رخ می‌دهد. در این روند، قند در جریان خون به پروتئین‌ها می‌چسبد و مولکول‌های جدید به نام (AGES) ایجاد می‌کند که پوست را آسیب‌پذیر می‌کند. در صورت تمایل به خوردن شیرینی می‌توان از شکلات تلخ با قند پایین استفاده کرد.

۴. ترک سیگار

هرچه زودتر استعمال دخانیات را کنار بگذارید تا طول عمرتان افزایش یابد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، افراد سیگاری که در ۳۵ سالگی سیگار را ترک می‌کنند نسبت به افرادی که سیگار کشیدن خود را ادامه می‌دهند، ۸ سال بیشتر عمر می‌کنند. دود سیگار باعث رهایی رادیکال‌های آزاد می‌شود و خطر بروز هر نوع بیماری از جمله سرطان، بیماری قلبی و مرگ زودرس را افزایش می‌دهد.

۵. مالیدن چشم

اگر می‌خواهید ظاهر جوانی داشته باشید، چشم‌های خود را نمالید زیرا این امر به‌تدریج باعث شکسته شدن «کلاژن» و درنهایت چین‌وچروک و شکسته شدن مویرگ‌ها می‌شود. استفاده از کرم‌های حاوی ویتامین K و D و رعایت یک برنامه غذایی معتدل مؤثر است.

۶. سعی کنید وزن خود را حفظ کنید

با حفظ یک وزن مناسب جوان بمانید. کاهش و افزایش متوالی وزن، خطر بیماری قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.

۷. روی شکم نخوابید

روی شکم خوابیدن به پوست صورت آسیب می‌رساند. تماس پوست صورت با بالشت‌هایی از جنس کتان، کلاژن‌های پوست را می‌شکند و چین‌و‌چروک‌های دائمی به وجود می‌آورد.

بر اثر اختلال در گردش خون این قسمت از صورت که به سمت بالش قرار دارد، پوست قادر به بازسازی نیست بنابراین برای حفظ ظاهر جوان پوست به پشت یا پهلو بخوابید.

۸. استرس خود را کنترل کنید

استرس حاد با بیماری‌های متعددی ارتباط دارد، از جمله بیماری قلبی عروقی، آسم و اختلال خود ایمنی، بنابراین با کاهش استرس می‌توانید از بروز این خطرات پیشگیری کنید.

۹. از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید

خوردن هله هوله یا غذاهای آماده و سرشار از نمک، چربی و کلسترول روند پیری و چاقی مفرط فرد را تسریع می‌کند. با افزایش وزن، خطر بروز بیماری قلبی عروقی و دیابت نیز افزایش می‌یابد. اجتناب از خوردن غذاهای آماده و رو آوردن به غذاهای سبوس‌دار خطر بروز بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

اسید چرب «امگا ۳» موجود در ماهی‌های چرب مانند سالمون و تن، گردو و دانه کتان، التهاب بدن را کاهش می‌دهد و در حفظ سلامت پوست نقش مهمی دارد.

۱۰. نوشیدن آب به میزان لازم

افزایش میزان مصرف آب، کلید جوانی است. آب برای حفظ رطوبت پوست و رسیدن ماده مغذی لازم به پوست مهم است. کمبود آب باعث خشکی، کشیدگی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود که به فرد ظاهری مسن می‌دهد. پوست خشک، حالت ارتجاعی کمتری دارد و برای ایجاد چین‌وچروک مستعدتر است.

۱۱. کینه‌ای نباشید

سعی کنید بدی‌های دیگران را فراموش کنید و کینه‌ای نباشید در غیر این صورت به‌تدریج احساس فرسودگی خواهید کرد. نتایج بررسی‌های متعدد، ارتباط بین بخشش و سلامت جسمی را نشان می‌دهد. نبخشیدن، فعالیت عصبی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود کیفیت خواب شما پایین بیاید. کینه داشتن، استرس را افزایش می‌دهد. پس دیگران را ببخشید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید.